Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Prezentowana książka, dedykowana Profesorowi Andrzejowi Borowskiemu, stanowi zbiór artykułów napisanych przez Jego uczniów i najbliższych współpracowników z krakowskiej polonistyki. Kompozycję tomu wyznaczają zagadnienia bliskie Profesorowi i obecne w jego własnej twórczości naukowej - są to mit złotego wieku, idea humanitas, tożsamość kulturowa oraz definiowanie własnej i cudzej przestrzeni, sztuki wyzwolone, bonae litterae oraz renesansowa rzeczpospolita uczonych i artystów.
Szkic krytyczny Marcela Prousta będący polemiką z francuskim krytykiem literackim Charlesem Augustinem Sainte-Beuve. Polemika dotyczyła oceny wielu ówczesnych pisarzy oraz miała obalić przekonanie, że interpretacja utworu literackiego powinna się odnosić do biografii autora.
Niezależnie od mających miejsce w ostatnich dekadach tych wszelkich przemian szkolnictwa, które związane są z demokratyzacją dostępu, wyniki dostępnych badań potwierdzają ciągle tezę reprodukcji kulturowej. Edukacja w większym stopniu jest czynnikiem nierówności społecznych niż „wyrównywania możliwości”. Problematyka książki wpisuje się w debaty dotyczące powyższych tez. Składa się na nią zbiór artykułów poświęconych poszczególnym aspektom stratyfikacyjnej funkcji edukacji, szczególnie w kontekście funkcjonowania tego najbardziej selektywnego nurtu edukacji, jakim jest szkolnictwo elitarne. W swojej całości książka daje możliwość porównania roli elitarnego szkolnictwa średniego w kształtowaniu biografii i struktury społecznej.
Książka jest oryginalnym ujęciem twórczości Marka Hłaski w kontekście stricte filmowym. Składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia życie i legendę Marka Hłaski, a szczególnie te fakty i opinie, które dotyczą filmu i sytuują autora „Pięknych dwudziestoletnich” w pozycji pierwszego tak osobliwego pisarza pokolenia ‘56, a przy tym pasjonata kina, autora dialogów i scenarzysty. Literacki temperament twórcy oraz miłość do kina sprawiły, że najbliżej mu było do tworzenia scenariuszy. Na ich podstawie powstały znane adaptacje jego prozy. Stworzone w Polsce filmy i etiudy, w których odnaleźć można ślad twórczości artysty znalazły się w drugiej cześci książki. Trzecia i ostatnia dotyczy legendy i filmowego portretu Marka Hłaski, opartego na filmach dokumentalnych poświęconych pisarzowi. Skonfrontowany on został z opowieściami i anegdotami krążącymi niezmiennie wokół ciągle jeszcze żywej legendy.