Księgarnia przy Fredry


KIEDY KATEDRY BYŁY BIAŁE

KIEDY KATEDRY BYŁY BIAŁE

ISBN: 978-83-937716-0-8
Autor: LE CORBUSIER
Wydawca: Centrum Architektury
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 240

Promocja   

Cena: 48.00 38.40 zł
Książka dostępna również w naszej księgarni w Poznaniu, ul. Fredry 10.

Po 76 latach od francuskiej premiery Centrum Architektury przedstawia pierwsze polskie wydanie książki Le Corbusiera Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych. To druga książka papieża modernizmu opublikowana po polsku. Poprzednia – W stronę architektury była architektonicznym przebojem księgarskim 2012 roku – pierwsze wydanie (2 000 egzemplarzy) rozeszło się w miesiąc.

Kiedy katedry były białe to efekt pierwszej podróży legendarnego architekta do Ameryki. W 1935 roku papież modernizmu przeżywał kryzys. Sfrustrowany oporem na jaki trafiła awangarda i w ZSRR, i w III Rzeszy, i w demokratycznej Francji, przyjął zaproszenie Fundacji Rockefellera i wybrał się z wykładami do USA. Liczył na to, że jego radykalne idee miasta przyszłości (tzw. Miasto promienne) i nowej organizacji społeczeństwa znajdą podatny grunt w nowym, nieobciążonym tradycją świecie.
Inspiracją i bohaterem książki jest Nowy Jork. Dla Europejczyków był on w latach 30. tym, czym dziś Szanghaj czy Dubaj – miastem nowych możliwości, fascynującą i obcą jednocześnie metropolią, w której możliwe było to, co nie do pomyślenia na Starym Kontynencie. W wieżowcach Manhattanu Le Corbusier zobaczył „białe katedry nowoczesności” – symbol możliwości i aspiracji swojej epoki.

Katedry nie są książką tylko o architekturze. Autor równie błyskotliwie pisze o podróżach koleją, o seksualności Amerykanów, o ich manierach, o etyce pracy, o świecie wielkiego biznesu i sztuki. Wieżowce i kluby jazzowe Manhattanu, fabryki Forda i uniwersytety, niedostępne w Europie wygody i cuda techniki, spotkania z wpływowymi ludźmi i rozmowy podsłuchane w restauracjach, Louis Armstrong i Caravaggio, Rockefeller i Freud zainspirowali niezwykłą książkę – połączenie architektonicznego i politycznego manifestu z dziennikiem podróży Europejczyka, patrzącego na młodą amerykańską cywilizację z mieszaniną podziwu i wyższości.

Zobacz także:

ZACZNIJ KOCHAĆ DIZAJN
ZACZNIJ KOCHAĆ DIZAJN


NAD ODRĄ I OŁAWĄ SZKICE TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZE Z OKOLIC OŁAWY

DECYDUJĄCY MOMENT NOWE ZJAWISKA W FOTOGRAFII POLSKIEJ PO 2000 ROKU
DECYDUJĄCY MOMENT NOWE ZJAWISKA W FOTOGRAFII POLSKIEJ PO 2000 ROKU

KARL GROSSER ŚLĄSKI ARCHITEKT 1850-1918
KARL GROSSER ŚLĄSKI ARCHITEKT 1850-1918


JESTEŚMY WRESZCIE WE WŁASNYM DOMU


WILNO XX-XXI WIEK PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY

BALLADA O DZIEWCZYNIE
BALLADA O DZIEWCZYNIE

KRAJOBRAZY KREATYWNA FOTOGRAFIA
KRAJOBRAZY KREATYWNA FOTOGRAFIA

FIGURALIZM ALEKSANDRA GIERYMSKIEGO
FIGURALIZM ALEKSANDRA GIERYMSKIEGO

Zaloguj się do sklepu
E-mail:
Hasło:
 

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć tutaj.

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj.

Wartość koszyka:
0 złNewsletter
E-mail:
Zapisz Wypisz
Nowości
Promocje
Bestsellery