Księgarnia przy Fredry


MARINA ABRAMOVIC POKONAĆ MUR WSPOMNIENIA

MARINA ABRAMOVIC POKONAĆ MUR WSPOMNIENIA

ISBN: 978-83-8062-173-2
Autor: -
Wydawca: Rebis
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 430

Promocja   

Cena: 54.90 43.92 zł
Książka dostępna również w naszej księgarni w Poznaniu, ul. Fredry 10.

Wybitna artystka, ikona performance’u, której udało się dotrzeć z często kontrowersyjnymi dziełami do szerokiego grona odbiorców, także spoza kręgów koneserów sztuki współczesnej.

Doświadczyłam wolności absolutnej – czułam, że moje ciało nie zna ograniczeń, że ból nie ma żadnego znaczenia, że nic się nie liczy – i to mnie upoiło.

W 2010 roku zdarzyło się coś niezwykłego – ponad 750 tysięcy ludzi ustawiło się w kolejce do nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by wziąć udział w trwającym w sumie ponad 700 godzin performansie Mariny Abramović – usiąść naprzeciw niej i nawiązać z nią milczące porozumienie.

Córka partyzantów, bohaterów drugiej wojny światowej, dorastała w Jugosławii rządzonej przez Titę. Mimo że zdążyła zdobyć międzynarodowy rozgłos i wyjść za mąż, wciąż mieszkała z matką, która kontrolowała ją i stawiała surowe ograniczenia. Nic nie zdołało jednak poskromić jej nienasyconej ciekawości świata, pragnienia kontaktu z ludźmi ani specyficznego, bałkańskiego poczucia humoru, którymi przesycone są jej życie i sztuka.

Opowieść Mariny, poruszająca, pełna przygód i po prostu zabawna, to historia jej wyjątkowej kariery artystycznej związanej z poddawaniem ciała ekstremalnym próbom strachu, bólu, wyczerpania czy zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany, to także historia zgoła operowego romansu i dwunastoletniej współpracy artystki z performerem Ulayem - związku, który dobiegł dramatycznego końca na Wielkim Murze. O Marinie Abramović

Pokonać mur to historia nieustępliwej, odważnej i niezależnej artystki, która dąży do nawiązania relacji totalnej z jednym człowiekiem, by ostatecznie dotrzeć do tysięcy odbiorców. Źródłem magii Mariny jest jej zyskująca coraz większą sławę metoda polegająca na badaniu własnej siły, wytrzymałości i woli przetrwania, kojarząca się bardziej z treningiem komandosów niż ze światem sztuki nowoczesnej. Nie mogłem się oderwać od tej książki, tak samo jak nie byłem w stanie przejść obojętnie obok jej performansów. -TOM REISS, zdobywca Nagrody Pulitzera oraz nagrody literackiej PEN, autor Czarnego hrabiego i Orientalisty.

Zobacz także:

SĄD NAD JEZUSEM STUDIUM IKONOGRAFII ORAZ ŹRÓDEŁ OD CHRZEŚCIJAŃSKIEGO ANTYKU DO...
SĄD NAD JEZUSEM STUDIUM IKONOGRAFII ORAZ ŹRÓDEŁ OD CHRZEŚCIJAŃSKIEGO ANTYKU DO...


BIULETYN HISTORII SZTUKI 3/2017

INNE IDEE AWANGARDY WSPÓLNOTA, WOLNOŚĆ AUTORYTET
INNE IDEE AWANGARDY WSPÓLNOTA, WOLNOŚĆ AUTORYTET

18 ZNACZY ŻYCIE
18 ZNACZY ŻYCIE

TWARZĄ W TWARZ SZTUKA W AUSCHWITZ
TWARZĄ W TWARZ SZTUKA W AUSCHWITZ

MIEJSCA I SZTUKA. RĄBIŃ
MIEJSCA I SZTUKA. RĄBIŃ

PORTRET POLSKI
PORTRET POLSKI

OBOWIĄZEK PIĘKNA  WZORNIKI I TRAKTATY ARCHITEKTONICZNE W ZBIORACH PAN
OBOWIĄZEK PIĘKNA WZORNIKI I TRAKTATY ARCHITEKTONICZNE W ZBIORACH PAN

FOTOGRAFOWANIE LUDZI
FOTOGRAFOWANIE LUDZI

Zaloguj się do sklepu
E-mail:
Hasło:
 

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć tutaj.

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj.

Wartość koszyka:
0 złNewsletter
E-mail:
Zapisz Wypisz
Nowości
Promocje
Bestsellery