Księgarnia przy Fredry


ROMAN POLLAK GIOVANNI MAVER KORESPONDENCJA (1925-1969)

ROMAN POLLAK GIOVANNI MAVER KORESPONDENCJA (1925-1969)

ISBN: 978-83-61573-53-1
Autor: -
Wydawca: Poznańskie Studia Polonistyczne
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 468

Cena: 40.00 zł
Książka dostępna również w naszej księgarni w Poznaniu, ul. Fredry 10.

Prezentowana książka wpisuje się w tradycję wydawania korespondencji uczonych jako znakomitego źródła do poznania dziejów kultury narodowej i losów ludzi wybitnych, którzy wyznaczali nauce, w tym wypadku polonistyce polskiej i zagranicznej, horyzonty, cele i style działania oraz współkształtowali humanistyczne standardy postępowania.
Niniejszy zbiór listów odsłania fascynujący dialog dwóch Europejczyków, uczonych związanych z uniwersytetami Polski i Włoch, oraz ilustruje ich działania na rzecz wymiany kulturowej zawiązanej przed wiekami między narodami tych krajów. Autorzy prowadzonej ponad cztery dekady korespondencji wyłaniają się z niej jako ludzie pełnowymiarowi, z rozlicznymi zaletami, ale i pewnymi słabościami. Łączą ich pasje poznawcze i poczucie misji, które realizują w różnych uwikłaniach i rozmaitych fazach życiowych: od wczesnej dojrzałości, naznaczonej jeszcze młodzieńczym entuzjazmem, po wiek zaawansowany, przynoszący rozmaite trudności i rozczarowania. Imponować mogą pracowitością, konsekwencją, wyobraźnią i dynamiką zabiegów organizacyjnych, a jednocześnie ujmują rzeczowością i skromną powściągliwością w odniesieniu do samych siebie. Przejawiają godny podziwu hart ducha w momentach zderzenia indywidualnych losów z trudną historią XX stulecia. Skrywa się ona na ogół w przestrzeni międzywierszowej – niegdyś, dla współczesnych korespondentom, oczywista, dziś – wymagająca od Czytelnika uruchomienia wiedzy i wyobraźni historycznej. Miejscami zapewne celowo została przemilczana, czasami wsączona w szyfr dość enigmatycznego języka ezopowego: czy to w okresie narastania nacisku faszyzmu na życie publiczne we Włoszech, czy to w latach konspiracyjnego działania Pollaka w Warszawie w tajnym uniwersytecie pod okupacją hitlerowską, czy wreszcie w dobie niechęci i restrykcji władz PRL-u wobec przedwojennych profesorów.
Wstęp ukazuje, jak Roman Pollak (1886-1972) od młodości wyrastał na miłośnika kultury włoskiej i uczonego pogłębiającego wiedzę o związkach polsko-włoskich, a także jak doszło do nawiązania znajomości z Giovannim Maverem (1891-1970), która znalazła swe rozwinięcie w wieloletniej przyjaźni podtrzymywanej wytrwałą korespondencją. Obszerne przypisy dokumentują wiedzę historyczną na temat polonistyki włoskiej, wzbogacając ją wieloma interesującymi szczegółami przynoszonymi przez publikowaną korespondencję.

Zobacz także:

SZKOLNICTWO W WIELKOPOLSCE NA TLE SĄSIADÓW W OKRESIE ŚREDNIOWIECZA
SZKOLNICTWO W WIELKOPOLSCE NA TLE SĄSIADÓW W OKRESIE ŚREDNIOWIECZA

TRADYCJE UNIWERSYTECKIE POZNANIA
TRADYCJE UNIWERSYTECKIE POZNANIA

KULTURA ZIEMI KŁODZKIEJ
KULTURA ZIEMI KŁODZKIEJ


WARSZAWA I OKOLICE ALBUM WIDOKÓW

WSPÓŁCZESNA HISTORIA IRAKU
WSPÓŁCZESNA HISTORIA IRAKU


ZŁOTA ORDA

GRECY I IRRACJONALNOŚĆ
GRECY I IRRACJONALNOŚĆ

WSPOMNIENIA HISTORIA MOJEGO ŻYCIA
WSPOMNIENIA HISTORIA MOJEGO ŻYCIA

RYGA W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKO-LITEWSKIEJ (1581-1621)
RYGA W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKO-LITEWSKIEJ (1581-1621)

Zaloguj się do sklepu
E-mail:
Hasło:
 

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć tutaj.

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj.

Wartość koszyka:
0 złNewsletter
E-mail:
Zapisz Wypisz
Nowości
Promocje
Bestsellery