Księgarnia przy Fredry


ROMAN POLLAK GIOVANNI MAVER KORESPONDENCJA (1925-1969)

ROMAN POLLAK GIOVANNI MAVER KORESPONDENCJA (1925-1969)

ISBN: 978-83-61573-53-1
Autor: -
Wydawca: Poznańskie Studia Polonistyczne
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 468

Promocja   

Cena: 40.00 38.40 zł
Książka dostępna również w naszej księgarni w Poznaniu, ul. Fredry 10.

Prezentowana książka wpisuje się w tradycję wydawania korespondencji uczonych jako znakomitego źródła do poznania dziejów kultury narodowej i losów ludzi wybitnych, którzy wyznaczali nauce, w tym wypadku polonistyce polskiej i zagranicznej, horyzonty, cele i style działania oraz współkształtowali humanistyczne standardy postępowania.
Niniejszy zbiór listów odsłania fascynujący dialog dwóch Europejczyków, uczonych związanych z uniwersytetami Polski i Włoch, oraz ilustruje ich działania na rzecz wymiany kulturowej zawiązanej przed wiekami między narodami tych krajów. Autorzy prowadzonej ponad cztery dekady korespondencji wyłaniają się z niej jako ludzie pełnowymiarowi, z rozlicznymi zaletami, ale i pewnymi słabościami. Łączą ich pasje poznawcze i poczucie misji, które realizują w różnych uwikłaniach i rozmaitych fazach życiowych: od wczesnej dojrzałości, naznaczonej jeszcze młodzieńczym entuzjazmem, po wiek zaawansowany, przynoszący rozmaite trudności i rozczarowania. Imponować mogą pracowitością, konsekwencją, wyobraźnią i dynamiką zabiegów organizacyjnych, a jednocześnie ujmują rzeczowością i skromną powściągliwością w odniesieniu do samych siebie. Przejawiają godny podziwu hart ducha w momentach zderzenia indywidualnych losów z trudną historią XX stulecia. Skrywa się ona na ogół w przestrzeni międzywierszowej – niegdyś, dla współczesnych korespondentom, oczywista, dziś – wymagająca od Czytelnika uruchomienia wiedzy i wyobraźni historycznej. Miejscami zapewne celowo została przemilczana, czasami wsączona w szyfr dość enigmatycznego języka ezopowego: czy to w okresie narastania nacisku faszyzmu na życie publiczne we Włoszech, czy to w latach konspiracyjnego działania Pollaka w Warszawie w tajnym uniwersytecie pod okupacją hitlerowską, czy wreszcie w dobie niechęci i restrykcji władz PRL-u wobec przedwojennych profesorów.
Wstęp ukazuje, jak Roman Pollak (1886-1972) od młodości wyrastał na miłośnika kultury włoskiej i uczonego pogłębiającego wiedzę o związkach polsko-włoskich, a także jak doszło do nawiązania znajomości z Giovannim Maverem (1891-1970), która znalazła swe rozwinięcie w wieloletniej przyjaźni podtrzymywanej wytrwałą korespondencją. Obszerne przypisy dokumentują wiedzę historyczną na temat polonistyki włoskiej, wzbogacając ją wieloma interesującymi szczegółami przynoszonymi przez publikowaną korespondencję.

Zobacz także:


KAMIEŃ W PAŃSTWIE PIERWSZYCH PIASTÓW

POLSKA POLITYKA WSCHODNIA 1989-2015
POLSKA POLITYKA WSCHODNIA 1989-2015


IDEA W SŁUŻBIE PROPAGANDY

FUNDAMENTA HISTORIAE. PISMA WYBRANE
FUNDAMENTA HISTORIAE. PISMA WYBRANE

KRESY KRESÓW STANISŁAWÓW JEDNAK ŻYJE
KRESY KRESÓW STANISŁAWÓW JEDNAK ŻYJE

NOC MORDERCÓW KAŹŃ POLSKICH PROFESORÓW
NOC MORDERCÓW KAŹŃ POLSKICH PROFESORÓW

WYBÓR KAZAŃ
WYBÓR KAZAŃ

RADZIECKIE KOBIETY W WALCE HISTORIA PRZEMOCY NA FRONCIE WSCHODNIM
RADZIECKIE KOBIETY W WALCE HISTORIA PRZEMOCY NA FRONCIE WSCHODNIM

PRZERWANE DZIECIŃSTWO
PRZERWANE DZIECIŃSTWO

Zaloguj się do sklepu
E-mail:
Hasło:
 

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć tutaj.

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj.

Wartość koszyka:
0 złNewsletter
E-mail:
Zapisz Wypisz
Nowości
Promocje
Bestsellery