Księgarnia przy Fredry


PORTRETY CIENI WITKACEGO

PORTRETY CIENI WITKACEGO

ISBN: 978-83-232-3326-8
Autor: SZKUDLAREK E.
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UAM
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 339

Cena: 38.00 zł
Książka dostępna również w naszej księgarni w Poznaniu, ul. Fredry 10.

Autorka podejmuje próbę analizy i interpretacji sfery znaczeniowej cienia w twórczości malarskiej, fotograficznej, teatralnej i literackiej Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ze względu na bogactwo analizy i interpretacje różnorodnych obrazów malarskich, fotograficznych, teatralnych i filmowych mają charakter interdyscyplinarny, opierają się na teoriach wypracowanych przez estetykę, filozofię, antropologię kulturową, socjologię, literaturoznawstwo, historię sztuki. Publikacja uzupełnia badania poświęcone życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz wprowadza wiele kontekstów w zakresie badań wizualnych i interdyscyplinarnych refleksji dotyczących pojęcia obrazu i cienia.
Wszelkie rozważania nie ograniczają się jednak do pochwycenia i opisania wizualnych aspektów cieni, często stają się one przedmiotem refleksji ontologicznej, metafizycznej i egzystencjalnej. Formy cienia: smugi, prześwity, kontury, obrysy i zdeformowane kształty pozwalają obserwować psychologiczne mechanizmy twórczości i manierę artystyczną graniczącą z malarską kontemplacją Stanisława Ignacego Witkiewicza. Najistotniejsze w pracy jest podkreślenie znaczenia portretu i różnych walorów wizualnych cieni, które pozwalają odkryć koncepcję artystyczną Stanisława Ignacego Witkiewicza – Czystą Formę cienia. Zobrazowaniem podjętych analiz i interpretacji są w książce ilustracje – nie tylko prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, lecz innych twórców z przełomu XIX i XX wieku będących inspiracją artysty, wskazujące na przedstawiane przez niego uniwersalne problemy ludzkiej egzystencji.
Niniejsza książka jest przeznaczona dla literaturoznawców, filozofów, estetyków, teatrologów, filmoznawców, arteterapeutów, a także wszystkich zafascynowanych barwną biografią i różnorodną twórczością malarską, fotograficzną i literacką zakopiańskiego artysty.

Zobacz także:


POZNAŃ POETÓW 1989-2010

ZAGŁADA I GWIAZDY PRZESZŁOŚĆ W PROZIE STANISŁAWA LEMA
ZAGŁADA I GWIAZDY PRZESZŁOŚĆ W PROZIE STANISŁAWA LEMA

WIELKOPOLSKI ALFABET PISAREK
WIELKOPOLSKI ALFABET PISAREK


HISTORIA NAJNOWSZA W LITERATURZE I KULTURZE A EDUKACJA

PRZYMIARKI DO ISTNIENIA WĄTKI I TEMATY POEZJI KOBIET XX I XXI WIEKU.
PRZYMIARKI DO ISTNIENIA WĄTKI I TEMATY POEZJI KOBIET XX I XXI WIEKU.

HUMANISTO KIM JESTEŚ
HUMANISTO KIM JESTEŚ


KOBIETY DO CZYTANIA


STUDIA CLASSICA ET NEOLATINA

SZALOM ASZ NA ŁAMACH PRASY
SZALOM ASZ NA ŁAMACH PRASY

Zaloguj się do sklepu
E-mail:
Hasło:
 

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć tutaj.

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj.

Wartość koszyka:
0 złNewsletter
E-mail:
Zapisz Wypisz
Nowości
Promocje
Bestsellery