Księgarnia przy Fredry


HISTORIA USTROJU PAŃSTWA WYD.2

HISTORIA USTROJU PAŃSTWA WYD.2

ISBN: 83-87148-37-7
Autor: KRASOWSKI K.
Wydawca: ARS BONI ET AEQUI
Rok wydania: 2002
Liczba stron: 424

Cena: 49.90 zł
Książka dostępna również w naszej księgarni w Poznaniu, ul. Fredry 10.

OD AUTORÓW

Podręcznik oddany do rąk studentów pierwszego roku prawa zawiera materiał niezbędny do złożenia egzaminu z historii ustroju państwa. Praca jest próbą ujęcia historii prawa publicznego wykładanej i egzekwowanej w wybranych zakresach rzeczowych na Wydziale Prawa i Administracji w Poznaniu. Zamiar wydania podręcznika z tego przedmiotu powstał w poznańskiej Katedrze Historii Ustroju Państw już dawniej, a jego pierwsza realizacja sformułowana została w niezwykle krótkim terminie, z potrzeby, którą określić można mianem nagiej. Wzrost zainteresowania młodzieży studiami prawa, ogromna liczba studiujących w systemie stacjonarnym i zaocznym oraz brak pomocy naukowych skłonił nas późnym latem 1993 roku do podjęcia decyzji o napisaniu podręcznika. Obecne wydanie zostało poprawione i uprzystępnione studiującym dzięki, jak sądzimy - lepszej redakcji technicznej. W pracy nad tym tomem korzystaliśmy z opracowań historii państwa i prawa oraz z podręczników profesorów: Karola Koranyiego; Iwona Jaworskiego; Michata Sczanieckiego; Jana Baszkiewicz'a; Juliusza Bardacha, Bogustawa Leśnodorskiego i Michata Pietrzaka; Wtadystawa Bojarskiego, Janusza Justyńskiego, Mariana Kallasa i Ryszarda Łaszewskiego; Stanistawa Ptazy; Grzegorza Górskiego i Stanistawa Salmonowicza; Stanistawa Grodziskiego; Tadeusza Maciejewskiego; Krystyny Kamińskiej i Andrzeja Gacy; autorów 5-tomowej „Historii państwa i prawa Polski" oraz własnych doświadczeń naukowych i dydaktycznych.

Materiał staraliśmy się ująć w sposób jak najbardziej zwięzły, systematyczny i dostępny dla studentów. Dla ułatwienia studiowania przedstawiliśmy też materię wykładu wszędzie, gdzie tylko było to możliwe, w ramach sześciu punktów zawierających następujące elementy: rudyment historyczne, głowa państwa, ustrój centralny, ustrój terenowy, organizacja wymiaru sprawiedliwości i stosunek państwa do wyznań. Zrezygnowaliśmy z konstrukcji teoretycznej „typu państwa", uważając, że została ona oparta na kryterium społeczno -gospodarczym, podczas gdy przedmiotem naszych studiów jest ustrój państwa, a nie społeczeństwa czy gospodarki. Przy klasyfikowaniu form państwowych przyjęliśmy kryterium prawnoustrojowe, starając się odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie, czy przedstawiane państwo miało charakter patrymonialny czy publicznoprawny. Pozwoliło to na ograniczenie objętości podręcznika, zapobiegło nadmiernemu szufladkowaniu i dato w efekcie wykład bardziej strukturalny, nie było to dotąd praktykowane. W zakresie państwa konstytucyjnego układ przedstawia się nieco inaczej. Autorzy ukazali tu jego ewolucję ustrojową na przykładzie poszczególnych państw, odstępując - poza zagadnieniami ogólnymi i podsumowaniem - jeszcze na razie od prób syntetyzowania. Znajdzie ono miejsce w przygotowywanej dalszej wersji podręcznika.
Podręcznik posiada czworo autorów. Część dotyczącą państwa antycznego i feudalnego napisał Jerzy Walachowicz. Opracowaniem państwa konstytucyjnego zajęli się: Krzysztof Krasowski, Marek Krzymkowski, Krystyna Sikorska-Dzięgielewska i Jerzy Walachowicz.

Zobacz także:

WŁASNOŚĆ W SYSTEMIE PRAWA
WŁASNOŚĆ W SYSTEMIE PRAWA


PUBLICZNE FORMY WSPIERANIA OPIEKUNÓW OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

PRAWO BANKOWE TEKSTY USTAW
PRAWO BANKOWE TEKSTY USTAW


WZORY I DOKUMENTY PRAWO OŚWIATOWE I USTAWA O SYSTEMIE OŚWIATY


IURE ET LEGIBUS JĘZYK ŁACIŃSKI DLA STUDENTÓW PRAWA


KODEKS PRACY WYDANIE 43

MAŁŻEŃSKIE UMOWY MAJĄTKOWE W ŚWIETLE KRAKOWSKIEJ PRAKTYKI NOTARIALNEJ
MAŁŻEŃSKIE UMOWY MAJĄTKOWE W ŚWIETLE KRAKOWSKIEJ PRAKTYKI NOTARIALNEJ


KWESTIE MAJĄTKOWE W PRAWIE WYZNANIOWYM

PRAWO I POLITYKA ROLNA UNII EUROPEJSKIEJ
PRAWO I POLITYKA ROLNA UNII EUROPEJSKIEJ

Zaloguj się do sklepu
E-mail:
Hasło:
 

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć tutaj.

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj.

Wartość koszyka:
0 złNewsletter
E-mail:
Zapisz Wypisz
Nowości
Promocje
Bestsellery